Saturday, June 17, 2006

2006 Locus Award Nominees

Location: Science Fiction Museum and Hall of Fame in Seattle, Washington.

Comments: As he won two Locus Awards in 2006, this seems like a good time to talk about the apparently unstoppable writing force that is Neil Gaiman. As noted, he won the awards for both Best Fantasy Novel and Best Short Story, but that only covers the honors Gaiman earned in this particular year. In the 2000s, very few years have gone by without a win of some sort for Neil Gaiman at the Locus Awards, and none seem to have taken place without Gaiman appearing on the short list of nominees. If there is a single writer who could be said to represent popular genre fiction since the turn of the century, it would have to be Gaiman.

Best Science Fiction Novel
1.   Accelerando by Charles Stross

Other Nominees:
2.   Olympos by Dan Simmons
3.   Spin by Robert Charles Wilson
4.   Fifty Degrees Below by Kim Stanley Robinson
5.   Learning the World by Ken MacLeod
6.   Shadow of the Giant by Orson Scott Card
7.   Old Twentieth by Joe Haldeman
8.   Never Let Me Go by Kazuo Ishiguro
9.   Seeker by Jack McDevitt
10. Mammoth by John Varley
11. Pushing Ice by Alastair Reynolds
12. Transcendent by Stephen Baxter
13. The Carpet Makers by Andreas Eschbach
14. The World Before by Karen Traviss
15. Lady of Mazes by Karl Schroeder
16. 9 Tail Fox by Jon Courtenay Grimwood
17. The Well of Stars by Robert Reed
18. Living Next Door to the God of Love by Justina Robson
19. The Rosetta Codex by Richard Paul Russo
20. To Crush the Moon by Wil McCarthy
21. Godplayers by Damien Broderick
22. Mind's Eye by Paul J. McAuley
23. Tumbling After by Paul Witcover
24. Old Man's War by John Scalzi

Best Fantasy Novel
1.   Anansi Boys by Neil Gaiman

Other Nominees:
2.   A Feast for Crows by George R.R. Martin
3.   Thud! by Terry Pratchett
4.   The Hallowed Hunt by Lois McMaster Bujold
5.   Someone Comes to Town, Someone Leaves Town by Cory Doctorow
6.   The Hidden Family by Charles Stross
7.   A Princess of Roumania by Paul Park
8.   Lord Byron's Novel: The Evening Land by John Crowley
9.   Fledgling by Octavia E. Butler
10. Shaman's Crossing by Robin Hobb
11. Od Magic by Patricia A. McKillip
12. Glass Soup by Jonathan Carroll
13. The House of Storms by Ian R. MacLeod
14. The Limits of Enchantment by Graham Joyce
15. Snake Agent by Liz Williams
16. The Narrows by Alexander C. Irvine
17. Knife of Dreams by Robert Jordan
18. Orphans of Chaos by John C. Wright

Best Young Adult Book
1.   Pay the Piper by Jane Yolen and Adam Stemple

Other Nominees:
2.   Mister Boots by Carol Emshwiller
3.   Inkspell by Cornelia Funke
4.   Valiant by Holly Black
5.   Peeps by Scott Westerfeld
6.   Ptolemy's Gate by Jonathan Stroud
7.   Conrad's Fate by Diana Wynne Jones
8.   TWOC by Graham Joyce
9.   Midnighters, Book Two: Touching Darkness by Scott Westerfeld
10. Skybreaker by Kenneth Oppel
11. Stravaganza: City of Flowers by Mary Hoffman
12. Harry Potter and the Half-Blood Prince by J.K. Rowling
13. The Flowering Queen (aka The Water Mirror) by Kai Meyer
14. The Sledding Hill by Chris Crutcher

Best First Novel
1.    Hammered, Scardown, and Worldwired by Elizabeth Bear

Other Nominees:
2.   Old Man's War by John Scalzi
3.   Counting Heads by David Marusek
4.   The Strange Adventures of Rangergirl by Tim Pratt
5.   Vellum by Hal Duncan
6.   Rocket Science by Jay Lake
7.   Melusine by Sarah Monette
8.   The Prodigal Troll by Charles Coleman Finlay
9.   Magic or Madness by Justine Larbalestier
10. Bear Daughter by Judith Berman
11. Poison Study by Maria V. Snyder
12. Zahrah the Windseeker by Nnedi Okorafor-Mbachu
13. Singer of Souls by Adam Stemple
14. Spotted Lily by Anna Tambour
15. Fly by Night by Frances Hardinge

Best Novella
1.   Magic for Beginners by Kelly Link

Other Nominees:
2.   Inside Job by Connie Willis
3.   Human Readable by Cory Doctorow
4.   The Cosmology of the Wider World by Jeffrey Ford
5.   Burn by James Patrick Kelly
6.   The Little Goddess by Ian McDonald
7.   Audubon in Atlantis by Harry Turtledove
8.   Diving Into the Wreck by Kristine Kathryn Rusch
9.   The Emperor by Lucius Shepard
10. The Diversification of its Fancy by John Barnes
11. The Clock King and the Queen of the Hourglass by Vera Nazarian
12. The Life of Riley by Alexander C. Irvine
13. The Imago Sequence by Laird Barron
14. The Nursemaid's Suitor by Charles Coleman Finlay
15. Winning Mars by Jason Stoddard
16. (tie) Bank Run by Tom Purdom
      (tie) Fishin' with Grandma Matchie by Steven Erikson
18. The Gypsies in the Wood by Kim Newman
19. Voluntary Committal by Joe Hill
20. The Road to Recovery by Gregory Frost
21. In the Machine by Michael Cunningham

Best Novelette
1.   I, Robot by Cory Doctorow

Other Nominees:
2.   Two Hearts by Peter S. Beagle
3.   The Emperor of Gondwanaland by Paul Di Filippo
4.   The King of Where-I-Go by Howard Waldrop
5.   A Knot of Toads by Jane Yolen
6.   A Man of Light by Jeffrey Ford
7.   Wax by Elizabeth Bear
8.   The Last Ten Years in the Life of Hero Kai by Geoff Ryman
9.   Girls and Boys, Comes Out to Play by Michael Swanwick
10. The Calorie Man by Paolo Bacigalupi
11. The Gist Hunter by Matthew Hughes
12. The Scribble Mind by Jeffrey Ford
13. Softly Spoke the Gabbleduck by Neal Asher
14. Bad Machine by Kage Baker
15. The Blemmye's Stratagem by Bruce Sterling
16. Beyond the Aquila Rift by Alastair Reynolds
17. Last Man Standing by Esther M. Friesner
18. The Canadian Who Came Almost All the Way Home From the Stars by Jay Lake and Ruth Nestvold
19. The Language of Moths by Christopher Barzak
20. (tie) The Edge of Nowhere by James Patrick Kelly
      (tie) Oxygen Rising by R. Garcia y Robertson
22. Zima Blue by Alastair Reynolds
23. Second Person, Present Tense by Daryl Gregory
24. The Fraud by Esther M. Friesner
25. The Unfortunate Gytt by Kage Baker
26. The 120 Hours of Sodom by Jim Grimsley
27. Rats of the System by Paul J. McAuley
28. Gold Mountain by Chris Roberson
29. Dallas: An Essay by Robert Reed

Best Short Story
1.   Sunbird by Neil Gaiman

Other Nominees:
2.   Some Zombie Contingency Plans by Kelly Link
3.   I Live With You by Carol Emshwiller
4.   Boatman's Holiday by Jeffrey Ford
5.   Triceratops Summer by Michael Swanwick
6.   The Children of Time by Stephen Baxter
7.   Snowball's Chance by Charles Stross
8.   Monster by Kelly Link
9.   Comber by Gene Wolfe
10. Angel of Light by Joe Haldeman
11. The Great Divorce by Kelly Link
12. (tie) The Farmer's Cat by Jeff VanderMeer
      (tie) A Signal from Earth by Stephen Baxter
14. Mason's Rats by Neal Asher
15. Helen Remembers the Stork Club by Esther M. Friesner
16. The Denial by Bruce Sterling
17. Pip and the Fairies by Theodora Goss
18. Tk'tk'tk by David D. Levine
19. The Two Old Women by Kage Baker
20. Giant Land by Jeffrey Ford
21. The Second Coming of Charles Darwin by James Morrow
22. Best New Horror by Joe Hill
23. The Ice-Cream Man by James Van Pelt
24. Is There Life After Rehab? by Pat Cadigan
25. Twilight States by Albert E. Cowdrey
26. Calypso in Berlin by Elizabeth Hand
27. A Case of Consilience by Ken MacLeod
28. The Fate of Mice by Susan Palwick

Best Collection
1.   Magic for Beginners by Kelly Link

Other Nominees:
2.   Looking for Jake and Other Stories by China Miéville
3.   Harrowing the Dragon by Patricia A. McKillip
4.   Platinum Pohl by Frederik Pohl
5.   Tales by H.P. Lovecraft
6.   The Children of the Company by Kage Baker
7.   Starwater Strains by Gene Wolfe
8.   Heart of Whitenesse by Howard Waldrop
9.   The Emperor of Gondwanaland and Other Stories by Paul Di Filippo
10. Years in the Making: The Time-Travel Stories of L. Sprague de Camp by L. Sprague de Camp
11. I Live With You by Carol Emshwiller
12. Strange Itineraries by Tim Powers
13. The Man Who Lost the Sea: Volume X: The Complete Stories of Theodore Sturgeon by Theodore Sturgeon
14. The Masque of Mañana by Robert Sheckley
15. Mothers and Other Monsters by Maureen F. McHugh
16. Sea Kings of Mars and Otherworldly Stories by Leigh Brackett
17. 20th Century Ghosts by Joe Hill
18. Across the Wall by Garth Nix
19. Two-handed Engine: The Selected Stories of Henry Kuttner & C.L. Moore by Henry Kuttner and C.L. Moore
20. George Alec Effinger Live! From Planet Earth by George Alec Effinger
21. Cultural Breaks by Brian W. Aldiss
22. To Charles Fort, with Love by Caitlín R. Kiernan
23. Greetings and Other Stories by Terry Bisson
24. Wild Things by Charles Coleman Finlay
25. The Cuckoo's Boys by Robert Reed
26. The Gist Hunter and Other Stories by Matthew Hughes
27. The Shadow at the Bottom of the World by Thomas Ligotti
28. Little Machines by Paul J. McAuley
29. Attack of the Jazz Giants and Other Stories by Gregory Frost

Best Anthology
1.   The Year's Best Fantasy and Horror: Eighteenth Annual Collection edited by Ellen Datlow, Kelly Link, and Gavin J. Grant

Other Nominees:
2.   The Year's Best Science Fiction: Twenty-second Annual Collection edited by Gardner Dozois
3.   The Best of the Best: 20 Years of the Year's Best Science Fiction edited by Gardner Dozois
4.   Year's Best SF 10 edited by David G. Hartwell and Kathryn Cramer
5.   The Best Time Travel Stories of the 20th Century edited by Harry Turtledove and Martin H. Greenberg
6.   Polyphony, Volume 5 edited by Deborah Layne and Jay Lake
7.   Constellations edited by Peter Crowther
8.   Best Short Novels: 2005 edited by Jonathan Strahan
9.   Nebula Awards Showcase 2005 edited by Jack Dann
10. Year's Best Fantasy 5 edited by David G. Hartwell and Kathryn Cramer
11. Nova Scotia: New Scottish Speculative Fiction edited by Neil Williamson and Andrew J. Wilson
12. Tesseracts Nine edited by Nalo Hopkinson and Geoff Ryman
13. Galileo's Children: Tales of Science vs. Superstition edited by Gardner Dozois
14. The Fair Folk edited by Marvin Kaye
15. Science Fiction: The Best of 2004 edited by Karen Haber and Jonathan Strahan
16. Fantasy: The Best of 2004 edited by Karen Haber and Jonathan Strahan
17. Future Washington edited by Ernest Lilley

Best Nonfiction, Related, or Reference Book
1.   Storyteller: Writing Lessons and More from 27 Years of the Clarion Writers' Workshop by Kate Wilhelm

Other Nominees:
2.   Anatomy of Wonder: A Critical Guide to Science Fiction, 5th Edition by Neil Barron
3.   Soundings: Reviews 1992-1996 by Gary K. Wolfe
4.   Transformations: The Story of the Science-Fiction Magazines from 1950 to 1970 by Mike Ashley
5.   Ursula K. Le Guin: Beyond Genre by Mike Cadden
6.   Hanging Out with the Dream King: Conversations with Neil Gaiman and His Collaborators by Joseph McCabe
7.   Science Fiction Quotations by Gary Westfahl
8.   The SEX Column and Other Misprints by David Langford
9.   The Greenwood Encyclopedia of Science Fiction and Fantasy: Themes, Works, and Wonders by Gary Westfahl
10. Horror: Another 100 Best Books by Stephen Jones and Kim Newman
11. Diana Wynne Jones: Children's Literature and the Fantastic Tradition by Farah Mendlesohn
12. Speculations on Speculation: Theories of Science Fiction by James E. Gunn and Matthew Candelaria
13. A Reverie for Mister Ray by Michael Bishop
14. Historical Dictionary of Fantasy Literature by Brian Stableford
15. Supernatural Literature of the World: An Encyclopedia by S.T. Joshi and Stefan Dziemianowicz
16. Archaeologies of the Future: The Desire Called Utopia and Other Science Fictions by Fredric Jameson
17. Fantasy Literature for Children and Young Adults: Fifth Edition by Ruth Nadelman Lynn
18. Science Fiction by Roger Luckhurst

Best Art Book
1.   Spectrum 12: The Best in Contemporary Fantastic Art edited by Cathy Fenner and Arnie Fenner

Other Nominees:
2.   Visions of Heaven and Hell by Clive Barker
3.   The Three Incestuous Sisters by Audrey Niffenegger
4.   Imago by Jim Burns
5.   The Plucker by Brom
6.   Welcome to My Worlds: The Art of Rob Alexander by Rob Alexander
7.   Graphic Novels: Stories to Change Your Life by Paul Gravett
8.   Through Prehensile Eyes: Seeing the Art of Robert Williams by Robert Williams
9.   Daydreaming: The Art of Slawak Wojtowicz by Slawek Wojtowicz
10. (tie) Arts Unknown: The Life & Art of Lee Brown Coye by Luis Ortiz
      (tie) Revelations: The Art of Max Bertolini by Max Bertolini
12. Worlds: A Mission of Discovery by Alec Gillis
13. The King of the Golden River by John Ruskin, illustrated by Iassen Ghiuselev
14. Jonathan Swift's Gulliver by Martin Jenkins, illustrated by Chris Riddell

Best Editor
1.   Ellen Datlow

Other Nominees:
2.   Gardner Dozois
3.   David G. Hartwell
4.   Gordon van Gelder
5.   Patrick Nielsen Hayden
6.   Gavin Grant and Kelly Link
7.   Peter Crowther
8.   Sheila Williams
9.   Jim Baen
10. Terri Windling
11. Martin H. Greenberg
12. Lou Anders
13. Stanley Schmidt
14. Jonathan Strahan
15. (tie) Deborah Layne and Jay Lake
      (tie) Shawna McCarthy
17. Robert Silverberg
18. Andy Cox
19. Betsy Wollheim
20. Jeff VanderMeer
21. Sharyn November
22. Ginjer Buchanan
23. Susan Marie Groppi
24. Stephen Jones
25. Juliet Ulman
26. Betsy Mitchell
27. Beth Meacham

Best Magazine
1.   Fantasy & Science Fiction

Other Nominees:
2.   Asimov's
3.   Analog
4.   Sci Fiction
5.   Interzone
6.   Realms of Fantasy
7.   Emerald City
8.   Strange Horizons
9.   Lady Churchill's Rosebud Wristlet
10. The New York Review of Science Fiction
11. Ansible
12. SF Site
13. Black Gate
14. Postscripts
15. Subterranean
16. SF Weekly
17. Cemetery Dance
18. The Infinite Matrix
19. Weird Tales
20. The Third Alternative
21. Infinity Plus
22. Amazing Stories

Best Book Publisher or Imprint
1.   Tor

Other Nominees:
2.   Baen
3.   Del Rey
4.   Bantam Spectra
5.   Ace
6.   DAW
7.   Night Shade Books
8.   Golden Gryphon
9.   Subterranean Press
10. PS Publishing
11. Small Beer Press
12. HarperCollins/Eos
13. Gollancz
14. NESFA Press
15. Meisha Merlin
16. SFBC
17. Pyr
18. Tachyon
19. Roc
20. Firebird
21. Orbit
22. Voyager
23. St. Martin's
24. Arkham House
25. (tie) Prime
      (tie) Wheatland
27. Luna
28. Warner Aspect

Best Artist
1.   Michael Whelan

Other Nominees:
2.   Bob Eggleton
3.   John Picacio
4.   Dave McKean
5.   Charles Vess
6.   Kinuko Y. Craft
7.   (tie) Jim Burns
      (tie) Clive Barker
9.   Frank Frazetta
10. Thomas Canty
11. Donato Giancola
12. Frank Wu
13. Leo Dillon and Diane Dillon
14. John Jude Palencar
15. Brom
16. Boris Vallejo
17. Vincent Di Fate
18. Stephan Martiniere
19. J.K. Potter
20. Luis Royo
21. (tie) Caniglia
      (tie) Stephen Youll
23. Don Maitz
24. Paul Kidby
25. David Cherry
26. Julie Bell
27. Shaun Tan

Go to previous year's nominees: 2005
Go to subsequent year's nominees: 2007

Book Award Reviews     Home